Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Неоціненний скарб, який потрібно зберегти

Жидачівський район володіє неоціненним скарбом – чи не найбільшою кількістю дерев’яних церков у Львівській області (63 дерев’яних церкви, які збудовані до Другої світової війни).

 

На Жидачівщині нараховується понад 400 об'єктів культурної спадщини, які відповідно до Закону “Про охорону культурної спадщини” підлягають реєстрації шляхом занесення їх до реєстру нерухомих пам'яток. З них на сьогодні на державному обліку перебуває 167 об'єктів культурної спадщини: 47 – пам'яток історії, 21 – монументального мистецтва, 37 – археології, 56 – архітектури. У районі є 6 пам'яток національного значення (церква, дзвіниця Різдва Богородиці с. Бережниці; церква, дзвіниця Введення в храм Пресвятої Богородиці с. Вибранівки; дзвіниця Покрови Пр. Богородиці с. Корчівки, оборонна вежа с. П'ятничан).

 

Постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 2001р. №878 прийнято рішення про занесення м. Жидачева, м. Ходорова, смт. Гніздичева до Списку історичних населених місць України. Це населені пункти, що мають особливу історичну, культурну, архітектурно-міcтобудівну і ландшафтну цінність. Ведеться організаційна робота щодо включення до цього Списку смт. Журавна та с. Руди.

Особливе місце в історико-культурній спадщині району належить пам'ятникам дерев'яної сакральної архітектури. У них поєднуються стиль храмового будівництва і народні будівельні традиції. Жидачівський район володіє неоціненним скарбом – чи не найбільшою кількістю дерев’яних церков у Львівській області (63 дерев’яних церкви, які збудовані до Другої світової війни). Наша мета - зберегти для прийдешніх поколінь це величне багатство наших прабатьків.

Крім пам’яток сакральної архітектури, в районі чимало пам’яток історичної, містобудівної архітектури: П’ятничанська вежа, храм Покрови Пресвятої Богородиці в смт. Гніздичеві (Кохавино), костел в с. Соколівці, палацові комплекси в с. Лівчицях та смт. Журавні, ратуша в Журавні та ін. Такі об’єкти відіграють композиційну роль у структурі історичних населених місць і є невід’ємною частиною культурної спадщини Жидачівщини.

Поєднання історичної та культурної спадщини з унікальною природною цінністю – характерна риса багатьох об’єктів району. На жаль, сучасна площа розташованих у нас парків-пам’яток садово-паркового мистецтва зменшується через невизначеність їх меж, режимів господарювання, нецільового використання території. Істотно змінена й структура парків через інтенсивну рекреаційну експлуатацію і недостатній догляд за насадженнями. Більшість парків перебуває у віданні сільських та селищних рад, кошти на їх утримання не виділяються, впорядкування проводиться головним чином у вигляді громадських екологічних акцій. Тому дедалі гостріше постає необхідність реконструкції насаджень, відновлення первинних ландшафтів за науково обгрунтованими проектами утримання та реконструкції, закріплення меж з внесенням їх в натуру.

Найбільш привабливими об’єктами садово-паркового мистецтва нашого району є парки у Лівчицях, Піддністрянах та Журавні. Тут представлені рідкісні породи дерев з усіх куточків світу: сибірські сосни, платан, тюльпанове дерево, гінго, стробус, модрини, різного роду липи, клени та багато інших видів.

Маємо також, велику кількість поховань жертв війни, політичних репресій. Значна частина їх перебуває у незадовільному, подекуди у критичному стані.

Тривогу викликає те, що окремі жителі району, здебільшого молоді люди, з невідомих спонукань по-вандальськи, безглуздо знищують, руйнують історичні та культурні цінності (здебільшого через жадобу наживи за рахунок кольорових металів).

Однак одних зусиль органів державної та місцевої влади тут замало. Потрібно, щоб кожен мешканець нашого району не тільки усвідомлював важливість збереження пам’яток історії та культури, а й сприяв (хоча б не шкодив) цьому.

Не будьмо байдужими до нашої історичної пам’яті, і тоді наше майбутнє не буде байдужим до нас!

О. Зубрицька, головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин