Монах-студит о. Рафаїл - родом із Піддністрян

До редакції часопису завітала наша часта гостя та невтомна й спрагла нових відкриттів, призабутих, а то й зовсім невідомих сторінок з історії свого краю Людмила Хлопоніна. Вона принесла нам цікаві відомості про вихідців із с. Піддністрян о. Романа Хомина та о. Петра Хомина.

Лише кілька світлин та скупі біографічні дані про монаха-студита о. Рафаїла, в миру Романа Хомина вдалося роздобути. Народився він у с. Піддністрянах 1907 року. Навчався у духовній семінарії у Львові, згодом у Католицькому університеті в Лювені (Бельґія), доктор богослов’я, чернець-студит, служив в Унівському монастирі. Капелан Старшинської школи УПА “Олені” (літо – осінь 1944). Загинув у бою, разом із усім штабом потрапивши у вороже оточення. Поручник-капелан УПА (посмертно).

Трохи більше відомостей нам вдалось почерпнути із «Історії села Піддністрян» відомого нашого краєзнавця Василя Лаби. «З Піддністрян також вийшов о.Роман Михайлович Хомин, (5.01.1907-1944). Після закінчення сільської школи він вчився у Бережанській гімназії, потім у 1931 році закінчив львівську духовну семінарію. Після цього продовжував навчання у Варшавському університеті на теологічному факультеті. У 1932 році у католицькій академії в Римі був пострижений у монахи і отримав ім’я Рафаїл. Також закінчив художні студії у Бельгії. Він реставрував церкви у Крилосі під Галичем та у селі Вузлове на Радехівщині. Також намалював декорацію для читальні у Піддністрянах та портрет Т.Шевченка. Як свідчать архівні записи, він був на душпастирській праці у селах Ляшків, Жидятичі та Вербилівці, а також у 1931-33 роках був тюремним священиком у Равічу, Вісьнічу та Вронках. Також був на парафії в Унові, а пізніше в Кривчицях біля Львова. Після 1939 року перейшов у село Рясне. У роки війни став польовим капеланом УПА. Біля 10 жовтня 1944 року знаходився у складі першої старшинської школи на Болехівщині, весь склад якої (біля 150 осіб) загинув, зненацька оточений внаслідок зради військами НКВС. Загинув і о.Роман. На місці його смерті лісник села Слобода Долинського району пізніше поставив капличку. Його особистий архів зберігається у центральному історичному архіві у Львові. З інших джерел відомо, що він похований на горі Люта біля села Кальне Долинського району».

У Піддністрянах мешкають родичі о. Романа, які зберігають кілька родинних фотографії та спогади. Як найдорожчий спомин бережуть вони одну реліквію – образ, мальований о. Рафаїлом. Цей образ й досі висить на стіні у їхній привітній домівці.

З історії Греко-Католицької Церкви також відомо, що наприкінці 1920-х р. Митрополит Андрей Шептицький, Архімандрит монахів Студитського Уставу ігумен Климентій Шептицький заснували невеликий монастирський музей старовинних ікон. Його експонати широко використовувалися під час навчання та праці художників Іконописної школи, яка діяла в студитських монастирях Львова (1927 – 1933 рр., 1938 – 1939 рр.) та в Уневі (1933-1937 рр.). Після закриття 1950 року Успенської Лаври припинив своє існування і музей, а через три роки його експонати було спалено.

Отець Роман власне навчався у Іконописній школі, й є відомості, щоправда вони потребують уточнення, про те, що о. Рафаїл був одним з тих, хто розписував монастир в Уневі.

Отець Рафаїл не лише священик. У часи гонінь та боротьби за свою державу він був духовним цілителем та наставником. Його молитви скріплювали душі та давали наснаги воякам УПА. «В організаційній структурі УПА не було передбачено капеланство (польове духівництво), - з історії військового капеланства в Україні. - Щоб якось виправити таку ситуацію, священиків вводили у структуру УПА як виховників, обходячи акти, тому вони були змушені проходити військову підготовку і носити військову форму. Але і ця справа не була добре зорганізована.

Відомі імена небагатьох священиків, які виконували душпастирську працю безпосередньо в бойових з'єднаннях УПА. Серед них на особливу увагу заслуговує праця трьох священиків — о. д-ра Адама Слюсарчика (псевдо "Книга" або "Роман"), о. Василя Шевчука (псевдо "Кадило"), а також ієромонаха Студитського Уставу о. Рафаїла - Романа Хомина.

Виконуючи душпастирську працю серед воїнів під час війни і в мирний час, український священик ділив з ними труднощі їхнього щоденного життя. У вільний від бою час він був опікуном і порадником, подавав розраду в години духовного заломлення, підносив бойовий дух після воєнних невдач».

Під час пастирського візиту Святішого Отця Івана Павла ІІ в Україну, 27 червня 2001 року, 27 Слуг Божих, які постраждали як мученики за віру, були залічені до лику блаженних. Також було розпочато новий беатифікаційний процес Слуг Божих, серед яких є і о. Рафаїл Хомин.

 

Дуже мало відомо про життя та діяльність о. Рафаїла.

Але як маленький, проте промовистий за сотні наукових праць спогад про нього подаємо уривок із статті, що була вміщена в діаспорному часописі «Наша Мета» за вересень 1972 року.

Це маленький нарис про важливу та важку місію, яку несли на своїх плечах греко-католицькі священики у воєнні лихоліття визвольної боротьби.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин