Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Вершини літературної творчості Богдана Гориня

(Короткий нарис про літературну творчість письменника з нагоди 83-х роковин від дня народження)

У цьому році 10 лютого Богдану Гориню виповнюється 83 роки. Відомий правозахисник, літературний критик, талановитий мистецтвознавець, громадський і політичний діяч України. Народний депутат Верховної Ради, член Спілки письменників України, Богдан Горинь належить до тієї золотої когорти борців за незалежність Української держави, які увійшли в новітню історію нашої країни під промовистою назвою «шестидесятники».

 

Сьогодні відчуваю велику потребу розповісти про п. Гориня як письменника, автора унікальних романів – колажів та есе, які, на превеликий жаль, обділено поки що належною увагою і чекають ще на свого читача, вдумливого і розсудливого, для якого твори письменника Гориня стануть згодом настільною книгою і своєрідною енциклопедією національно-культурного й мистецького життя України XX ст.. Кажу про це з великою впевненістю і вірою, бо з великою насолодою і глибоким задоволенням прочитав усі його твори, а деякі з них по декілька разів.

 

Герої творів Б. Гориня – це постаті біблійного масштабу, що творять цілі епохи в мистецтві, літературі, науці. Вони борються і виживають в умовах страшних тектонічних зрушень, заподіяних світові двома кровожерливими режимами – більшовицьким і фашистським. На їх долю випадають найжорстокіші митарства, поневіряння, пошук ідей, смислів, зневіра і каяття.

Власне так і появився перший роман-колаж «У пошуках берега» про людину-легенду, відомого талановитого львівського скульптора Івана Северу, якого автор знав особисто.

Захоплений ідеями соціалізму, обманутий більшовицькою пропагандою, русофільськими ідеями галицький хлопчина проходить нелегкий шлях свого становлення і згодом опиняється у вирі революційних подій тодішнього Петрограда. Зустрічається з Леніним, за рекомендацією Бонч-Бруєвича, тодішнього міністра освіти більшовицького уряду, стає директором бібліотеки в Смольному, а потім змушений був тікати від своїх ідейних натхненників і переховуватись у чужих країнах. Повернувшись до свого берега – у рідний серцю післявоєнний Львів, стає об’єктом цькувань, переслідувань і люто ненавидить тогочасну радянську дійсність.

Горинь-письменник – щирий оповідач, лаконічний, добірливий у слові. Його мова легка, чиста і повноводна, як широка спокійна ріка. Подекуди роман читається як пригодницький – із захопленням і переживанням. Інколи навіть тяжко повірити, що герой – не історична постать, а втілення художнього образу. А разом із враженнями, переживаннями черпаємо для себе величезний історичний матеріал.

Не менш цікавим, захоплюючим і повчальним є роман Б. Гориня «Туга Віктора Цимбала». В романі майстерно відтворено життєвий і творчий шлях, на жаль, маловідомого широкому читацькому загалу, талановитого художника, громадського й політичного діяча України передвоєнного періоду першої половини XX ст. Життя головного героя роману В. Цимбала багато в чому нагадує пережите Іваном Северою. Історичні потрясіння, спричинені падінням Російської імперії, змушують тисячі талановитих українських мистців, знаходити свій « спокій» в чужих країнах, узявши із собою невимовну тугу за рідним краєм. Відчуваючи наближення смерті, він пише до рідної сестри, що мешкала тоді в Україні, листа, в якому просить вислати йому грудочку рідної землі, яку друзі покладуть йому в труну. Художник В. Цимбал – не тільки мистець. Він щирий патріот України, глибоко переконаний проповідник гетьманських ідей серед української еміграції в Аргентині. Письменник майстерно передає настрій, переживання головного героя. Роман насичений важливими політичними подіями тогочасної Аргентини. Чимало уваги відведено історії цієї країни.

Визначним творчим здобутком письменника Гориня є його роман-колаж «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут». Великий за обсягом документальний твір про життя талановитої мисткині (понад 1000 сторінок) без жодного сумніву можна зачислити до найвищих надбань національної літератури документально-біографічного жанру. (Правда, не слід забувати і про те, що вже з появою трилогії Б. Гориня «Не тільки про себе» (2005-2010 роки) письменник авторитетно заявив про себе як талановитий майстер документального роману-колажу).

Головна героїня твору – художниця Софія – в умовах ідеологічного засилля радянської дійсності творить цілу епоху в українському образотворчому мистецтві другої половини XX ст. Її твори пройняті національним духом. Вона неперевершений майстер станкової та книжкової графіки. Її твори милують і чаруют ь тисячі шанувальників мистецтва. Твір насичений унікальними, неповторними, глибоко зворушливими інтимними листами до автора. Завдяки їм ми пізнаємо внутрішній світ героїні, нерозгадані секрети художньої творчості. Роман одразу ж привернув увагу широкого читацького загалу. А в 2017 році був висунутий на здобуття найвищої державної нагороди - Національної премії ім. Т. Шевченка. Не секрет, що нерідко думки читачів не збігаються із висновками тих, хто ці нагороди присвоює. На превеликий жаль, роман «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут» наштовхувався на традиційні перешкоди чисто формального характеру. Справді, роман-колаж за своєю побудовою твір доволі складний, в якому тісно переплетені історія, наука, мистецтво. Нерідко такий роман балансує між науковим дослідженням і літературною творчістю. Такий літературний жанр Горинь обрав цілком свідомо, оскільки він дає можливість об’ємно і широко зреалізувати багаторічні напрацювання автора як мистецтвознавця, літературного критика і науковця. Фактично Богдан Горинь відвойовує сьогодні достойне місце для роману-колажу в сучасній українській літературі, який започаткував у свій час Святослав Караванський. Така новизна літературного жанру дає підстави для всяких маніпуляцій щодо приналежності його до літературної творчості. Але хто прочитав хоч би один твір Гориня такого жанру, не може заперечити їх естетичну і художню цінність.

Сподіваємось, що після опублікування цієї інформації чимало наших читачів із великою насолодою прочитають цей унікальний документальний твір Б. Гориня про життя і творчість великої української художниці, Софії Караффи-Корбут, що творила своїм рідкісним талантом цілу епоху в історії вітчизняного мистецтва. Цей твір однозначно можна поставити в один ряд із творами відомих європейських письменників про життя славетних людей.

Автор цих рядків обрав саме такий виклад матеріалу, щоб глибше розкрити ще одну яскраву грань таланту нашого земляка, невтомного плугатаря на ниві духовній, творчій, літературній, оскільки Б. Гориня знають переважно як політичного, громадського і державного діяча, правозахисника. Далі у нашому матеріалі мова піде про останній документальний роман Гориня «Святослав Гординський на тлі доби». У літературно-мистецькому середовищ цей твір викликав широкий резонанс, подив і велике захоплення творчим подвигом Гориня-мистецтвознавця, історика, дослідника, літератора і письменника.

А взагалі: що ми знаємо про Святослава Гординського? Чи знайдеться серед нас, освічених українців, багато таких, що щось про нього читали? Одиниці. А це була людина енциклопедичних знань, талановитий поет, великий художник і, не побоюсь сказати, – Геніальний мистець рівня ренесансної доби. Він був досконалим знавцем античного мистецтва, глибоко знав історію Київської Русі, її культуру, здійснював переклади з восьми мов. Він був живописцем, графіком, мистецтвознавцем і невтомним працелюбом. Гординський оздобив своїми фресками 50 українських храмів у 16 країнах світу, в тому числі у церкві Святої Софії у Римі, і водночас у фізичному плані був глибоко нещасною людиною. У 10 років він уже втратив слух, перенісши тяжку хворобу. Усе своє життя спілкувався мовою жестів і за допомогою письмового викладу на папері.

Творчий й інтелектуальний доробок Святослава Гординського тільки за період перебування у Львові в 20-30-х роках можна вважати загальноукраїнським надбанням. Він відкрив модерн у мистецтві. Саме в ці роки С. Гординський став відомим поетом, активним громадським діячем. Древній Львів благословив його на довгі роки жертовної праці в Європі, Америці. Він відкрив перед світом велич національного характеру і нескореність українського духу.

Пишучи про С. Гординського, Б. Горинь висвітлює широку панораму історичних подій передвоєнного, воєнного і післявоєнного часу. Перед нами постає ціла плеяда відомих і маловідомих постатей української історії. Дуже влучно з цього приводу відгукнувся про цей роман відомий український письменник, критик, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Михайло Слабошпицький: «можна запідозрити, що під іменем Богдана Гориня сховався потужний гурт інтелектуалів». Для тих читачів, хто має потребу глибше ознайомитись з історією Галичини періоду 20 – 40-х років XX ст., роман Б. Гориня про С. Гординського стане найкращим посібником.

Читаючи твори Б. Гориня про наших великих, мимоволі пригадувалось сказане не так давно дорогим для українців американцем Джеймсом Мейсом, “що писати про голодомор в Україні його покликали мертві”. Сотні українських мистців – художників, поетів, скульпторів, вчених, що дивували світ своїм талантом і творили золотий фонд української національної культури, кличуть нині Богдана Гориня написати і про них у своїй незалежній українській державі, за яку боролись, вмирали, для якої жили і творили.

У переддень свого славного плідного 83-річчя Богдан Горинь гордо і впевнено піднімається ще на одну вершину свого багатого на ужинки творчого земного життя. Його роман «Святослав Гординський на тлі доби» висунуто на здобуття найвищої державної нагороди – Національної премії ім. Т. Шевченка в галузі літератури.

Тож побажаємо нашому землякові довгих плідних років творчого життя, невичерпності енергії, міцного здоров’я й об’єктивності в оцінці його творчого подвигу.

Степан РЕВУЦЬКИЙ.

Цікаво переглянути:

Богдан Горинь - Інтерв'ю Розмовляє Олеся Біда

https://www.youtube.com/watch?v=0PKZyOFaU8E

Богдан Горинь презентував двотомник “Святослав Гординський на тлі доби”

https://photo-lviv.in.ua/bogdan-gorin-prezentuvav-dvotomnik-svyatoslav-gordinskiy-na-tli-dobi/

Горині. Богдан.. 80…

https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo-ukrayina-incognita/goryni-bogdan-80


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин