Любов до Батьківщини не знає кордонів.
Архів
У Которино знайдено поселення доби енеоліту PDF Друк
П'ятниця, 23 липня 2010, 13:18

На одному із городищ, що знаходиться неподалік с. Которина Монастирецької сільської ради, археологи знайшли поселення доби енеоліту IV тисячоліття до н.е. (вищий, порівняно з неолітом, етап розвитку продуктивних сил і виробничих відносин первісного суспільства. Енеоліт - період консолідації суспільної організації племен, розквіту патріархату, формування великих спільних за походженням об'єднань. На території України за часів енеоліту жили племена - носії трипільської та ямної культур. - Довідка).

Протягом двох тижнів у Которині працювала археологічна експедиція у складі керівника - доктора історичних наук, завідувача відділу археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України О. Ситника, заступника керівника експедиції А. Гавінського спільно з польськими колегами - професором Я. Махніком та його асистентом В. Пастиркевичем.

Як розповів заступник керівника експедиції Андрій Гаванський, мета досліджень – вивчення культури лійчастого посуду. Як зазначено в енциклопедії, культура лійчастого посуду - археологічна культура доби пізнього енеоліту, що існувала на території Західної Волині, в басейні Західного Бугу та сучасної Польщі на початку ІІІ тисячоліття до нашої ери.

Племена цієї культури належали до одного з найбільших енеолітичних племінних об'єднань Центральної Європи. Умовну назву культура лійчастого посуду отримала від посуду з лійчастою шийкою.

Розкопки працівники Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича проводили неподалік села Которина в лісі на правому березі Дністра. Пам’ятка відома з 1978 року, коли її вперше дослідив професор інституту Василь Оприск. Тоді було виявлено матеріали доби енеоліту: доби раннього заліза та давньоруського часу. Пам’ятка унікальна й тим, що знаходиться в комплексі городищ, яких тут налічується п’ять. Такої кількості городищ, зосереджених в одному місці, на території України зустрічалося дуже мало, кажуть археологи.

- Цінність ще й у тому, що на цій території не проводились ніяка господарська діяльність і все збереглося в первісному вигляді, жоден археологічний шар не порушений.

До останнього часу вважалося, що культура лійчастого посуду поширювалася виключно на лівобережжі Дністра. Пам’ятка в Которині чи не перша, яка знаходиться на правому березі ріки, - каже п. Андрій.

Археологи добули фрагменти посуду згаданої культури (діаметром до 60 см) з орнаментами, черпаки, прясницю (деталь первісного ткацького верстата) та інше. Особливі знахідки – глиняні сокирки довжиною 5-7 см з отворами для нанизування нитки, які, можливо, використовувались як обереги чи носили ритуальний характер. Знайдено також крем’яні знаряддя – розтирачі округлої форми, багато кам’яних зернотерок й велику кількість тваринних кісток. За словами заступника керівника експедиції, це свідчення того, що люди займалися скотарством.

Окрім вивчення побуту, життя представників виявленої культури, вчених цікавить зв'язок культури лійчастого посуду та трипільської. Адже вже знайдено факти мирного співжиття представників цих двох різних культур. Підтверджують це знахідки, виявлені на місці розкопок.

Знайдені артефакти поповнять фонди інституту. Місце розкопок законсервоване, проте, як зауважив учасник експедиції, загалом археологічний комплекс поблизу Которина потребує ще не одного дослідження науковців. «Тепер завдання органів влади вберегти цю унікальну знахідку від варварських посягань так званих «чорних археологів», - додав заступник керівника експедиції.

Оксана ФРАНКІВ.

 

Заборона коментувати статтю

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі